PIC18F6585 Microchip Integrated Circuit SPI Interface 512 Kbit
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MICROCHIP
Model Number : PIC18F6585
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Price : Communicable
Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 10000PCS PER WEEK
Packaging Details : STANDRAD
Product Category : 8-bit Microcontrollers - MCU
Series : PIC18F6585
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TQFP-64
Core : AVR
Program Memory Size : 16 kB
Data Bus Width : 8 bit
ADC Resolution : 10 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Number of I/Os : 54 I/O
Data RAM Size : 1 kB
Supply Voltage - Min : 1.8 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : MouseReel
Brand : Microchip Technology
Data RAM Type : SRAM
Data ROM Size : 512B
Contact Now
MICROCHIP PIC18F6585 ic storage box Ic Chips Integrated Circuits
Electronic Components
PIC18F6585
Our 8-bit PIC® and AVR® MCUs Use the combination of readily customizable peripherals and the industry's most code-efficient architectures to bring multiple functions to a single chip with minimal programming. PIC24 MCUs are well suited for applications that need eXtreme Low Power (XLP) performance or have outgrown the performance or memory capabilities of an 8-bit MCU and can benefit from staying within a common ecosystem. Offering up to 100 MHz performance per core, the dsPIC33 family of DSCs provides fast deterministic response and real-time control capabilities for advanced sensing and control, high-performance general embedded, touch, motor control and digital power applications. Our 32-bit MCUs provide performance and functional capabilities to meet design needs across a wide variety of applications.
Manufacturer:
Microchip
Product Category:
EEPROM
RoHS:
Details
Mounting Style:
SMD/SMT
Package / Case:
SOIC-8
Interface Type:
SPI
Memory Size:
512 kbit
Organization:
64 k x 8
Supply Voltage - Min:
1.8 V
Supply Voltage - Max:
5.5 V
Minimum Operating Temperature:
- 40 C
Maximum Operating Temperature:
+ 85 C
Maximum Clock Frequency:
20 MHz
Access Time:
25 ns
Data Retention:
200 Year
Supply Current - Max:
10 mA
Packaging:
Tube
Brand:
Microchip Technology
Moisture Sensitive:
Yes
Operating Supply Voltage:
1.8 V to 5.5 V